Home » Blogger » Sladké stoličky Zlatko, chutná spálňa Sweet

Sladké stoličky Zlatko, chutná spálňa Sweet

Aj starý retro nábytok môže byť redizajnovaný nápadito v romantickom duchu. Dokázal to dizajnér Juraj Výboh, ktorého inšpirovala vlastná stolička. Každý deň na nej raňajkoval a až keď zistil, ako sa volá, nápad na seba nenechal dlho čakať. Na štítku od výrobcu stálo, že ide o sériový československý výrobok ZLATKO. Z vernej nezničiteľnej stoličky, ktorá roky skrývala svoje tajomstvo, razom zmajstroval naozaj milé fialovo-bodkované zlatíčko, ktoré si onedlho vypýtalo žltkastého kámoša Zlatka Ružiča. Tentokrát autor zvolil odvážnejšiu kombináciu farieb, ktorú sám nazval žabí hnev verzus babkino kanape. „Čo sa týka mojej tvorby, tak je to iba o nutkavej potrebe zrealizovať spontánny nápad. Použiť niečo ľahko dostupné tak, aby sa narodil nevšedný predmet. Vzniknuté veci tak nesú rôzne odkazy na použité materiály a majú svojský humor. Pokiaľ možno, snažím sa, aby boli plne funkčné – samozrejme občas aj s kompromismi,“ vysvetľuje Juraj Výboh.

Redizajnovaná retro stolička Zlatko Redizajnovaná retro stolička Zlatko

Na veselý písmenkový reliéf využil papierovú lepenku s hrúbkou 2mm, ktorú vyrezal laserom a jej hrany jemne obrúsil. Prilepil ich na nábytok a prestriekal základnou farbou, aby zakryl drobné škáry. Potom striekacou pištoľou naniesol vrchnú farbu. Nápadité poťahy nebolo potrebné šiť, iba ich nastreliť čalunníckou sponkovačkou.

redizajnovaná retro stolička Zlatko

Povodny zyhlad retro srolička Zlatko

V podobnom štýle sa snažil prerobiť nočné stolíky, ktoré náhodou našiel pri kontajneri. Boli naozaj v žalostnom stave, ale to autora neodradilo od nevšednej premeny v štýle amerických 60-tych rokov. Nočné stolíky vyzerajú ako dve sladké tortičky s čokoládovou polevou, čo je vlastne namieru vyrezaný hnedý lakobel. Už len zapriať sladké sníčky! 🙂

retro spálňa sweet retro nočné stolíky Sweet retro nočný stolík Sweet

staré nočné stolíky - pôvodný stav

Juraj Výboh tvorí vo svojej dielni Repa. Zmajstroval už desiatky rôznych dizajnových kúskov z recyklovaných materiálov. Ide o nábytok, bytové doplnky a svietidlá, pri tvorbe ktorých využíva plastové fľaše, staré vešiaky, lyže, reťaze, jednoducho všetko, na čo natrafí a dá sa opätovne použiť. Naozaj dominantným kúskom je aj luster LUPENE vo vstupnej hale jedného bratislavského rodinného domu. Mohutné svietidlo s medovým nádychom je vyrobené z operadiel starých školských stoličiek. „Nápad vznikol pravdepodobne na workshope v Zaježovej, kde sa tvoril dizajn z odpadu.  Vtedy sme s Tomášom Brichtom (dizajnér) chodili pravidelne na recyklačné oddelenie Ikea vyberať vhodné materiály na workshop. Ja som vtedy začal viac vnímať fragmenty nábytkových kúskov ako potenciálny materiál pre moje výtvory,“ opisuje pre Retro Modernu zrod LUPEŇOV Juraj Výboh. Je zástancom myšlienky, že originálne dizajnové predmety v interiéroch nepotrebujú vysoké vstupné náklady a že človek by nemal byť otrokom technológií, ale ich majstrom. Keď sa veci pokazia, jednoducho sa snaží zistiť, ako fungujú a nielen ich opraviť, ale ešte aj vylepšiť. Pripúšťa teóriu, že nedostatok financií zvyšuje kreativitu.

lupene 1 lupene-2

Check Also

Cez deň jedáleň, v noci spálňa – funkcionalistický dizajn

V jednej minúte sú to šikovné kresielka so stolíkom, v druhej je to zase pohodlný ...