Home » BAZÁR » Originálny retro sekretár s nápaditou tapetou

Originálny retro sekretár s nápaditou tapetou

Krásnu retro vitrínu mala Lívia v hlave už dlhšie, pretože sa jej páčil starý nábytok postavený na šikmých nožičkách. Vedela, že to, čo je v ponukových katalógoch súčasných nábytkárskych firiem, nie je práve jej štýl. Tento sekretár zo 70-tych rokov 20. storočia značený ako nábytok Praha visel na jednom online bazári. Pôvodní majitelia z Nitry zaňho chceli 30 EUR. Lívia s kúpou neváhala a onedlho vznikol na záhrade originálny dizajnový kúsok.

Sekretár sa skladá z rôznych druhov dreva, od masívu až po dýhované dvierka. Lívia vedela, že nábytok z oných čias je natretý starým dvojzložkovým lakom a je takmer nemožné ho odstrániť bez toho, aby sa nenarušila dýha. „Ako sme mali sekretár rozobraný doma na dvore, aby sa trošku prevetral od pachov z minulých čias, mala som čas na rozmýšľanie, čo s ním ďalej urobiť. A potom som dostala nápad! Začala som experimentovať s hornými dvierkami. V tom istom čase som si vyrábala aj obraz do obývačky, a to mi vnuklo myšlienku vytvoriť na dvierkach trojuholníkové efekty,“ hovorí o svojom nápade Lívia. Z kúskov vinylových tapiet si začala rysovať, vymeriavať a vyrezávať trojuholníky. Postupne ich lepila na dvierka, až vznikla táto nápaditá farebná plocha. Potom sa rozhodla šuflíky nafarbiť klasickou akrylátovou farbou, ktorej odtieň si aj sama namiešala. Spodné dvierka ako aj vnútro sekretára nechala pôvodné, pričom jeho boky vybrúsila elektrickou brúskou a natrela bieleným olejom na drevo. „Viem, že tapetovanie nie je zrovna na údržbu to najlepšie, ale vlhkou hubkou sa dajú dvierka krásne zotrieť. Ak ma raz tento vzor omrzí, vymyslím niečo iné – lepšie!“ hovorí o údržbe solitéru zručná autorka.

Retro nábytok je svojou nadčasovosťou, pekným dizajnom a poctivým prevedením sviežim spestrením moderných interiérov. Keďže je vyrobený z kvalitných materiálov, je tu istota, že poslúži ešte dlhé roky. Ide aj o akýsi svojský, ekologický a originálny prístup k zariaďovaniu interiérov.

Foto/Autorka: Lívia Začková

retro sekretar

retro sekretar 2pred a poretro vintrina

Check Also

Cez deň jedáleň, v noci spálňa – funkcionalistický dizajn

V jednej minúte sú to šikovné kresielka so stolíkom, v druhej je to zase pohodlný ...