Home » MID-CENTURY MODERN

MID-CENTURY MODERN

Mid-century modern (1933- 1965) je architektonický, interiérový, produktový a grafický dizajn, ktorý vo všeobecnosti označuje obrodné modernistické hnutie v polovici 20. storočia. Ide v podstate o americkú reflexiu interniacionalistického a Bauhaus hnutia v Európe, kde patrili diela takých predstaviteľov ako Gropius, Florence Knoll, Le Corbusier a Mies van der Rohe. Najvýznamnejšími predstaviteľmi v Spojených štátoch sú Charles Eames, Aero Saarinen, Isamu Noguchi, Harry Bertoia a George Nelson.

Názov, ktorý je dnes zaužívaný a oficiálne ho používajú školy a múzeá po celom svete, vznikol v roku 1983, kedy Gara Greenberg napísal knihu o nábytku z 50-tych rokov a nazval ju Mid-Century Modern: Furniture of the 1950s. Kniha sa stala hitom a za krátky čas sa predalo vyše 100 000 kópií. Slovko midcentury modern sa tak navždy zapísalo do lexikónov. Bolo to akurát v období 80-tych rokov, kedy midcentury dizajn začínal znova ožívať a  jeho popularita prerástla až do mainstreamu.

V polovici 90-tych rokov tvorili zberatelia mid-century nábytku naozaj niche market a ceny jednotlivých kusov originálov sa vyšplhali do závratných výšok. Podľa portálu curbed. com v decembri 1999  New York Times zdokumentoval,  že Marshmallow pohovka od dizajnéra Georga Nelsona sa vtedy predala za neuveriteľných 66 000 dolárov. O rok neskôr, dve kresielka „pretzel“ tiež z Nelsonovej dielne sa predali za viac než 2 500 dolárov za kus a skrinka od Georga Nakashima z roku 1965 sa predala za 20 700 dolárov.

 

curbed com

 

Súčasne deväťdesiate roky priniesli aj najviac reedícii ikonických midcentury vzorov. Nábytkársky výrobca Herman Miller bol synonymom midcentury štýlu a patril spolu s firmou Knoll medzi prvé spoločnosti v USA, ktoré vyrábali moderný nábytok. Práve Miller sa v 90-tych rokoch rozhodol pre reedície pôvodných vzorov, avšak so súčasnými textíliami a novými materiálmi. Repliky sú označené medailónom, aby sa dali ľahko odlíšiť od vzácnych originálov. Niektoré ikonické modely ako napríklad Eames Lounge Chair sa neprestali u Millera vyrábať dodnes.

Eames Lounge Chair

Predaj moderných reprodukcií midcentury nábytku sa ešte zintenzívnil, keď kalifornský podnikateľ Rob Forbes založil v roku 1999 firmu Design Within Reach a ponúkal cez internet a katalógovým predajom tieto repliky. Zákazníkom posielal kvalitné katalógy, ktoré slúžli aj akési vzdelávanie v oblasti dizajnu pre masy. Každý kúsok nábytku sprevádzal krátky životopis dizajnéra a produktu, čo prinieslo mená ako Eames, Noguchi alebo Saarinen do domácností. Stal sa tiež rýchlo najväčším predajcom reedície Hermana Millera.

V súčasnosti je midcentury štýl mimoriadne oľúbený a štýlový, stačí si zapnúť televízor, nájdeme ho skoro v každej druhej reklame. Ak sa idete najesť do štýlovej moderne reštaurácie, je dosť pravdepodobné, že budete usadený na stoličku, ktorá má niečo spoločné s midcentury dizajnom 🙂

hermanmillerpopup
Herman Miller store
DCW Plywood Dining Chair, Charles Eames
DCW Plywood Dining Chair, Charles Eames
Eames Eiffel Chair
Eiffel Chair, Charles Eames
eames Rocking Chair
Rocking Chair, Charles Eames
Florence Knoll 3 Seat Sofa
3 Seat Sofa, Florence Knoll
George Nelson Ball Clack
George Nelson Lounge Chair
George Nelson Lounge Chair
Harry Bertoia - Diamond Chair
Diamond Chair, Harry Bertoia
Isamu Noguchi Coffee Table
Isamu Noguchi Coffee Table
Knoll Barcelona chairs - 1stdibs com
Barcelona chairs, Florence Knoll
Museum of Modern Art- Organic Design in Home Furnishings- exhibition, which opened in 1941
Museum of Modern Art: Organic Design in Home Furnishings – výstava, 1941
Saarinen Tavolo Ovale
Tavolo Ovale, Aero Saarinen
sfgirlbybay com 2
zdroj: sfgirlbybay.com
Midcentury modern Vintage
zdroj: sfgirlbybay.com
Midcentury modern vintage retro
zdroj: sfgirlbybay.com
Zdroj: sfgirlbybay.com
Midcentury modern vintage retro
zdroj: sfgirlbybay.com
Midcentury modern vintage retro
zdroj: sfgirlbybay.com
Midcentury modern vintage retro
zdroj: sfgirlbybay.com