Home » Blogger » Leháro – kaviareň s kukučkovými hodinami

Leháro – kaviareň s kukučkovými hodinami

Kaviareň Leháro je stelestením pohody v nostalgickom retro štýle pripomínajúcom návštevy u babičky. Už druhý rok prináša Trnavčanom v centre mesta kvalitné plantážne kávy, bio produkty, zmrzlinu a koláče od Pána Koláčika. Je to útulný priestor, ktorý je tiež aj akousi čarovnou prehliadkou československého dizajnu druhej polovice minulého storočia.

Na stole ležia háčkované obrusy a originálne staré cukorničky. Nápoje tam servírujú v starých šáločkách z retro servisov. Čas tam plynie akosi pomalšie, podobne ako u babky na prázdninách. Oznamujú ho len kukučkové hodiny, ktoré sú paradoxne najdrahším doplnkom v celej retro zbierke. „Kukučkové hodiny boli darček od spolumajiteľkinho brata. Sú plne funkčné, avšak problémom je, že hodinári v Trnave nám ich nechceli opraviť, keď sa zasekli. Našťastie, podarilo sa nám ich opäť rozbehnúť a zase kukajú,“ vysvetľuje Andrej, jeden z majiteľov Lehára.

Spolu s kamarátkou Slávkou (spolumajiteľkou) dostali do kaviarne medzi ľudí zaujímavé kusy nábytku a nahrádzajú ich dodnes. „Niečo máme z Čiech, jednu dodávku nábytku sme doniesli z Nitry, kde vnuk zdedil byt po babke a tak bol aj celkom rád, že sme mu ho pomohli vyprázdniť. Niečo som donieol od mojej babky z domu. Napríklad ten modrý gýžový gauč sme mali doma, keď som sa narodil. V princípe, keď nám niečo chýba, pozrieme na bazoši a vždy sa niečo nájde,“ vysvetľuje Andrej.

Starostlivosť a údržba starého nábytku je však druhá strana mince a majitelia si už zvykli na pravidelné víkendové reštaurácie nábytku. „Stále sa niečo kazí, tak to opravujeme. Také kreslo znesie aj 20 šrubiek a tubu lepidla na drevo. Sú kaviarne, čo natiahnu na strop LED osvetlenie a majú vystarané. My máme 70 žiaroviek v lustroch a retro lampičkách a keď vidíme faktúru za elektrinu, nie je nám veru všetko jedno,“ smeje sa Andrej. Avšak práve túto výnimočnosť, akú v sebe toto miesto nesie, návštevníci oceňujú.

Minulé leto sa majiteľom podarilo dokončiť terasu, alebo „verandu“, ako ju sami nazývajú. Stala sa príjemným miestom počas dlhých letných dní. A čo chystá Leháro na najbližšiu sezónu jar/leto? „Momentálne pracujeme na novom menu a webe. Čoskoro by mali v kaviarni pribudnúť nové zdravé fit koláče. Chceli by sme tiež rozšíriť ponuku snackov o wrapy, šaláty a ovocné dezerty, avšak čakáme na povolenie od úradov. Chceme začať robiť pravidelnejšie akcie a ochutnávky, vylepšiť terasu a viac sa dostať do povedomia študentov. Leháro je naša srdcovka, chceme, aby sa tam ľudia dobre cítili a dostali kvalitu. Každému, komu naša snaha vylepší deň, je pre nás veľkou odmenou. Zároveň je to experiment, sami nevieme, čo to prinesie, nikdy sme nerobili v gastre a preto skúšame,“ dopĺňa svoje plány a vízie majiteľ Andrej.

Ak budete chcieť v Trnave na chvíľu uniknúť z reality, dať si dobrú kávu, zahrať si šach alebo človeče nehnevaj sa, prípadne sa začítať do knihy z ich kaviarenskej knižnice, zatúlajte sa do Lehára. Spokojne aj s deťmi. Ako jedna z mála kaviarní má aj prebaľovaciu miestnosť pre mamičky s deťmi.

kukučkové hodiny

 

degustujeme bio mangový džús 🙂

retro kaviareňretro kaviaren leharoretro kaviaren leharo prazdninova atmosferaretro kaviaren leharo makova ponukaretro kaviaren leharo letna veranda

retro kaviaren leharo kukuckove hodiny

 

Halabala kresla retro kaviareň Lehároretro kaviaren leharoretro kaviarenretro kaviaren

 

About danuska

Check Also

Cez deň jedáleň, v noci spálňa – funkcionalistický dizajn

V jednej minúte sú to šikovné kresielka so stolíkom, v druhej je to zase pohodlný ...