Home » Blogger » Funkcionalizmus v Hornom Smokovci

Funkcionalizmus v Hornom Smokovci

Na februárových potulkách po Vysokých Tatrách ma v Hornom Smokovci zaujal tento funkcionalistický hotel – v súčasnosti penzión Poľana. Stojí povyše hlavnej cesty zo Starého Smokovca smerom do Tatranskej Lomnice.  Jeho pekné krivky pripomínajú, že po vzniku Československej republiky v roku 1918 prenikol fukcionalizmus aj do Tatier, kde sa začali stavať modernistické vily, hotely a liečebne v tomto duchu. Nie je ich síce veľa, ale okrem prírody ulahodia aj oku turistu :). Hotel je bohatý na priestranné lodžie predelené žltým sklom a samotnému vrchu budovy kráľujú slnečné terasy. Strohý koncept budovy zjemňujú a obzvláštňujú dve zaoblené časti so zaujímavým reliéfom a zábradlím na polkruhovitých terasách.

Stavba vyrástla v roku 1929 ako hotel Fortuna na počin českého hoteliéra Karla Valáška, ktorý v 20-tych rokoch 20. storočia pôsobil súčasne ako nájomca Sliezskeho domu a bývalej chaty Kamzík. V hoteli bolo vtedy 25 izieb a reštaurácia s kaviarňou. Medzi vojnami tam v roku 1936 nová majiteľka, manželka hlavného lekára Starého Smokovca Judita Szászová, zriadila detský penzión Helios. Po znárodnení sa objekt zmenil na odborársku zotavovňu, ktorá je od roku 1952 známa pod názvom Poľana. Tento názov si penzión ponechal dodnes.

Bola som zvedavá, či aj interiér hotela je rovnako nápaditý ako celá slávna stavba a tak som vkročila dovnútra. Na moje veľké prekvapenie slávny funkcionalizmus tam pripomína iba zábradlie na schodišti a možno krídlové dvere smerujúce do jedálne. Interiér je zmesou nábytku z rôznych dekád a nekorešponduje s architektonickým smerom stavby, čo je veľká škoda, lebo takýchto výnimočných funkcionalistických stavieb je v Tatrách málo a niektoré z nich prešli po revolúcii nevkusnou rekonštrukciou (viď článok na tatryblog.sk). V súčasnosti poskytuje penzión Poľana ubytovanie v strednej cenovej kategórii. Stojí na mieste, ktorú si starí obyvatelia Tatier pamätajú ako osadu nazvanú Pekná vyhliadka, keďže poskytuje krásny výhľad na Slavkovský štít.

Foto: Retro Moderna

titulka 1 titulka 2

DSC03310 DSC03311 DSC03314 DSC03315 DSC03316 DSC03318 DSC03322 DSC03351 zotavovňa Poľanahotel HeliosDSC03328schodiskoreštauráciaDSC03332DSC03327bar

Check Also

Cez deň jedáleň, v noci spálňa – funkcionalistický dizajn

V jednej minúte sú to šikovné kresielka so stolíkom, v druhej je to zase pohodlný ...