Home » ART DECO

ART DECO

Luxus, dramatickosť, elegancia

Art Deco je bezpochyby jedným z najpopulárnejších smerov v histórii dizajnu. V 20. a 30. rokoch 20. storočia výrazne zasiahol tvorbu interiérov, architektúru, módu, umenie, film, ale aj automobilový priemysel. Kombinoval aspekty mnohých umeleckých smerov, vrátane konštruktivizmu, modernizmu, kubizmu, art nouveau, bauhaus a futurizmu. V tom čase bol tento štýl veľmi elegantný, funkčný aj ultra moderný. V súčasnosti je Art Deco cenným artiklom v starožitníctvach a je obľúbený v grafickom dizajne.

Nesie v sebe prvky exotických motívov, štylizovaných zvierat, lístia, obnažených ženských figúr a podobne. Na začiatku sa často využívali exotické materiály, ako teakové a ebenové drevo, slonová kosť, vitráže, smalt a mramor. Avšak neskôr okázalosť ustupovala a do popredia sa dostávali nové materiály ako nehrdzavejúca oceľ, hliník, bakelit, chróm, lak a plasty. Do dizajnu prichádzajú geometrické tvary a symetrické vzory.

Art Deco dosahoval vrchol popularity v povojnovom období, kedy sa svet spamätával z hrôz prvej svetovej vojny. Art Deco sa so živými farbami a hravými motívmi snažil ľudí vniesť do sveta fantázie a optimizmu. Predstavuje avantgardný spôsob myslenia a tvorby. Navyše cestovanie do zahraničia bolo stále dostupnejšie a ľudia častejšie prichádzali do kontaktu s inými krajinami a kultúrami. Nájdeme tu motívy Aztékov, Mayov, starovekých Egypťanov, či Indov. Zvieracie kože a kožušiny boli niekedy výsadou bohatých, no náklady za dovoz sa znížili a nie je raritou, že nábytok býval čalúnený kožou exotických zvierat. Veľkou inšpiráciou pre dizajn Art Deco boli aj nové technológie a stroje, ktoré vtedy vznikali.

Hnutie art deco sa začalo naplno rozvíjať po roku 1925, kedy sa v Paríži konala Medzinárodná výstava moderného priemysleného a dekoratívneho umenia. Usporiadala ho skupina vplyvných francúzskych umelcov. Vďaka tejto expozícii sa Art Deco dostalo do povedomia širšej verejnosti a ukázalo, že Francúzsko stojí na vrchole umenia, kultúry, a určuje najnovšie módne trendy, rovnako ako pred 1. svetovou vojnou. Vo vtedajšom Československu bol najvýznamnejším dizajnérom nábytku svetového významu Jindřich Halabala, ktorý projektoval nábytok pre Spojené umelecko priemyselné závody v Brne. S ním sú spojené začiatky priemyselnej výroby esteticky a funkčne vysoko kvalitného nábytku v ČSR. Jeho kreslá sú mimoriadne cenené aj v zahraničí a sú vzácnym aukčnym artiklom.

Art Deco ovplyvnilo nielen francúzske umenie, ale vo veľkom preniklo aj za Atlantický oceán. Typickým príkladom architektúry v USA je Rockefeller centrum, Chrysler Building, či Empire State Building. Rozmach art deca zastavila až druhá svetová vojna. Bolo to extrémne úsporné a prísne obdobie, kedy bol tento štýl vnímaný ako vykričaný a neprimerane luxusný. Trh bol taktiež Art Deco výrobkami presýtený a zákazníci ich začali považovať za gýč.  Oživenie Art Deca prišlo v šesťdesiatych rokoch. Jeho návrhy sa často objavili v modernej architektúre, zábave a v médiách „classic retro“. Dobrým príkladom je film Batman: The Animated Series z roku 1960. Tam tvorcovia použili štýl Art Deco, respektíve vytvorili alternatívny štýl, často označovaný ako Dark Deco.

Antique Art Deco Walnut Dining Table & 6 Chairs c.1920
Art Deco orechový jedálenský set 1920, zdroj: www.ebay.com
ART DECO German BAUHAUS BRASS OPAL GLASS TABLE LAMP Bedside Lamp MOOD 1930s
Art Deco, nočná lampa s opálovým sklom, Bauhaus, Nemecko
Original antique Art Deco pair of charis, Bent wood, Thonet Mundus, ca. 1925
Thonet Mundus, 1925
art-deco-gostinaya
zdroj: bahtinov.ru
decoist_com_art-deco-living-room-furniture
zdroj: decoist.com
fly me to the moon
zdroj: polyvore.com
prop1
zdroj: manbience.com

Antique Art Deco Burr Walnut Cocktail Cabinet c.1920 Antique Art Deco Walnut Serving Trolley c.1920 Antique French Art Deco Walnut Dressing Table c.1925 ART DECO 1930S NAKED LADY LAMP BRONZE FIGURINE FLAPPER NUDE NORA GLASS GLOBE Art Deco Retro Cocktail Club Arm Chair Fauteuil Sessel Vintage 40s 50s ART DECO SOFA canapé SAND original coverings & upholstery excellent condition Art Deco style olive wood Pair of chairs Art Deco Style Lamp with Glass Ballart-deco-bathroom-ideas Beautiful Art Deco Style Birdseye Maple Console Table   Double Sided Art Deco Style Cabinet Sideboard FINE PAIR OF ART DECO INFLUENCED WALNUT CLUB CHAIRS French Art Deco Glass decanter and 4 glasses Green frosting and gold ORIGINAL BAUHAUS COCKTAIL SERVING TRAY ART DECO GLASS PAINTING 1930 SALVER GREEN Pair Art Deco Bedside Cabinets Nightstands. FREE Delivery UK. 1920 Vintage Table plagat plagat_cafe plagat2

galeriekopacka_katalog_up_zavod_halabala
Katalóg UP Závodov, 1928-1947, dizajn: Jindřich Halabala, zdroj: www.galeriekopacka.com
Armchairs (set of 3) , 1926 Halabala
Jindřich Halabala, 1925, zdroj: www.artnet.com
Vier Stühle H 214 und Tisch H 259 (set of 5) , ca. 1935
Stoličky H 214, stôl H 259, ca 1935, Jinřich Halabala, ČSR, zdroj: www.artnet.com
galeriekopacka2_art_deco_Halabala_30_roky_H269
Kreslá H 269, 30. roky 20. stor., Jinřich Halabala, ČSR, zdroj: www.galeriekopacka.com

5119051951816742ba_orig_3293116408_nabytok-a-byvanie-stolicky-starozitne-stolicky